A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum Gendzsi herceg nyomában – Japán képen és írásban című kiállítása a hagyományos japán művészet esztétikai ideálját és annak európai felfogását állítja reflektorfénybe egy ezeréves férfieszmény, Gendzsi herceg alakjának segítségével. Az ázsiai művészetet több évszázadra visszanyúlóan – s emellett kortárs (magyar és japán) alkotásokat bemutató kiállítás mintegy 200 műalkotást: festményt, fametszetet, lakktárgyat, kerámiát, fotográfiát vonultat fel.

A Gendzsi monogatari (magyarul Gendzsi regénye, illetveGendzsi szerelmei) Muraszakinak, a Heian-kori japán császári udvar egyik udvarhölgyének a 11. század elején írott műve a világirodalom első nagy terjedelmű és egyik legjelentősebb regénye, amely 54 fejezetben jeleníti meg a herceg életének eseményeit és szerelmi kalandjait. Gendzsi „virágoskertje” igen kiterjedt, melyet többek között „sáfrányvirág”, „mályvarózsa”, „hajnalka” nevű hölgyek hosszú sora tarkít.

A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum gyűjteménye számos tárgyat őriz, mely a Gendzsi történetét dolgozza fel narratív, szimbolikus vagy paródiába hajló módon, a 17. század végétől napjainkig. A kiállítás célja, hogy bemutassa a regény folyamatos jelenlétét Japán kultúrájában, egyaránt hangsúlyozva a kép és a szöveg fontosságát. Ezenkívül hazai kortárs példákon keresztül is igyekszünk érzékeltetni a regénynek az egyetemes irodalomra és képzőművészetre gyakorolt inspiratív hatását.

A kiállításhoz kapcsolódva sétáló tárlatvezetésekkel, interaktív programokkal, workshopokkal és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várjuk látogatóinkat.

SÉTÁLÓ TÁRLATVEZETÉSEK MEGHÍVOTT ELŐADÓKKAL

2016. január 9. szombat 15.00 óra
Vihar Judit | Gendzsi herceg szerelmi kalandjai

A tárlatvezetés során a kiállított műtárgyak segítségével megismerkedhetünk a Gendzsi regénye történetével, a herceg szerelmi kalandjaival, és megtudhatjuk, mi is az a „másnap reggeli levél”, amelyet bárki maga is elkészíthet.

2016. január 23. szombat 15.00 óra
Dénes Mirjam | Régi japán játékok Gendzsi bűvöletében

Megismerkedhetünk „Illatos Őfenségével” és a japán kultúra tradicionális játékaival.

2016. február 6. szombat 15.00 óra
Hidasi Judit | A japán nők helyzete a Heian-korban és ma
Megtudhatjuk, hogyan éltek és élnek a japán nők, mi a szerepük a régi és a mai Japán társadalmában.

2016. február 27. szombat 15.00 óra
Schmitt Csilla| Japán viselettörténet
Az előadás a Heian-kori (794–1185) viseletet járja körül: a korszak viselettörténetéről, a színek és formák szimbolikájáról, a kimonók mintakincséről szól.

2016. április 2. szombat 15.00 óra
Gaál Zoltán, Kincses Károly |
Gendzsi herceg régen és ma
Gaál Zoltán fotográfus Kiotóban készült fekete-fehér képein keresztül bepillanthatunk régi korok és napjaink vallásos ábrázolásaiba.

A sétáló tárlatvezetéseken való részvétel regisztrációhoz kötött. Kérjük, részvételi szándékukat jelezzék a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.címen. A programokon egy normál belépőjegy árával vehetnek részt: a teljes árú jegy 1000 Ft, a diák- és nyugdíjas jegy 500 Ft. Ingyenes jegyek ezekre a programokra nem érvényesíthetők.

 

INTERAKTÍV PROGRAMOK FELNŐTTEKNEK

2016. január 30. szombat 10.00 óra
Camera obscura készítés és fényképezés Pettendi Szabó PéterrelSzeretnéd fejjel lefelé látni a világot? Gyere el a múzeumba és alkosd meg saját lyukkamerádat, majd készíts felvételeket egy teásdoboz segítségével.

2016. március 19. szombat 15.00 óra
Illatceremónia Zólyomi Zsolttal
Japánban az illatkultúrának évszázadokra visszanyúló hagyománya van. Zólyomi Zsolt parfümőr egy interaktív bemutató keretében bevezeti a látogatókat a japán illatok világába.

A programokon való részvétel regisztrációhoz kötött. Kérjük, részvételi szándékukat jelezzék a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.címen. A programra a belépőjegy mindenkinek egységesen 800 Ft/fő.

 

WORKSHOPOK GYEREKEKNEK ÉS FELNŐTTEKNEK

2016. február 13. szombat 10.00–17.00 óra
Egy kagyló két fele | Kagylójáték-készítés Valentin-nap alkalmából felnőtteknekA foglalkozás során megismerkedünk a Heian-korban (794–1185) is kedvelt japán párkereső játék alapjaival, majd kézműves foglalkozás keretében el is készítjük a kagylójátékot. 

Fenyőfára tűzött csalogány | Holdújévi ajándékkészítésfelnőtteknek és gyerekeknek
A hideg időben is zöldellő fenyő a hosszú élet szimbóluma, míg a csalogány az újév hajnalát, az eljövendő tavaszt köszöntő madár. A holdújév alkalmából elkészítjük az újévet szimbolizáló fenyőágra tűzött csalogányfigurát.

A workshopok nem regisztrációhoz kötöttek, vendégeinket folyamatosan várjuk az adott napon. A foglalkozásokon egyszerre 10 fő tud részt venni. Nagyobb létszám esetén várakozásra lehet számítani. A programra a belépőjegy mindenkinek egységesen 800 Ft/fő.

 

FINISSZÁZS

2016. április 16. szombat 10.00–18.00 óra
A Gendzsi herceg nyomábankiállítás finisszázsa:
3. magyar haikunap. Haikuk és tankák
Haikuk és tankák felolvasása egész nap, beküldős és helyben nevezős tanka- és haikuversenyek, karuta-bemutató és -verseny, kézműves foglalkozás, kalligráfia és más, haikuval, tankával kapcsolatos programok várják a látogatókat.

A programokon egy normál belépőjegy árával vehetnek részt: a teljes árú belépőjegy 1000 Ft, a diák- és nyugdíjas jegy 500 Ft.

PROGRAMOK GYEREKEKNEK – MÚZEUMPEDAGÓGIA

Az időszaki kiállításhoz kapcsolódóan megrendelhető kreatív foglalkozásokkal, múzeumi órákkal várjuk az iskolai csoportokat 2016 januárjától.
További felvilágosítás és jelentkezés | Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

KAGYLÓJÁTÉK| Ajánlott korosztály: 8–18 évesek | Részvételi díj 1300 Ft/fő

A kagyló eredetileg összetartozó, felnyitás után szétválasztott héja egy érdekes és a japánok által már a Heian-korban (794–1185) is kedvelt párkereső játék alapját képezi, mellyel a foglalkozás során megismerkedünk.

ILLATOS ŐFENSÉGE | Ajánlott korosztály: 10–16 évesek | Részvételi díj 800 Ft/fő

A program során az „Illatos Őfensége” és a „Jó szagú tábornok” nyomába eredünk, és illatjátékkal tesszük próbára szaglásunkat.

KÖSSÜNK KÖNYVET JAPÁN MÓDRA! | Ajánlott korosztály: 14–18 évesek | Részvételi díj 1300 Ft/fő
A foglalkozás során a kiállítás fő tárgyát jelentő Gendzsi-albumot mindenki saját maga készítheti el lapozható könyv formában, melyet kedvére tovább is díszíthet.

„Gendzsi herceg nyomában – Japán képen és írásban”
2015. november 26. – 2016. április 17.
A kiállítást rendezte: Dénes Mirjam, Kincses Károly

Helyszín:Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum, 1062 Budapest, Andrássy út 103.
Nyitvatartás:kedd–vasárnap: 10.00–18.00, hétfőn zárva 
Belépőjegy: Teljes árú (felnőtt): 1000 Ft; Ifjúsági jegy (6–26 éves kor között), nyugdíjas jegy (62–70 éves kor között): 500 Ft; Családi jegy (2 felnőtt és gyermekeik részére): 2300 Ft

Facebook: https://www.facebook.com/hoppmuseum/?ref=hl

Honlap: http://hoppmuseum.hu/

A Budapest rovat további hírei

Május 1-je idén négynapos hosszú hétvégére esik, ám ebből mindössze egy nap van, amikor a boltok általános szabály szerint zárva tartanak. Mutatjuk, mire számíthatunk az üzletek, piacok, posták és...
2025 első negyedévében közel 3,2 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, 8,4 százalékkal több, mint 2024 azonos időszakában. A vendégek összesen közel 7,3 millió vendégéjszakát...
A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáival kezdődik a 2024/2025-ös tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka május 5-én – közölte az Oktatási...
Humanoid robotok gyártása kezdődhet Magyarországon, az autóipar bevonásával – erről beszélt Palkovics László kormánybiztos egy interjúban. Az emberszerű robotok gyártása mellett az önvezető autók...
Az élelmiszerek árcsökkentése, a bankszektorban és a telekommunikációs szektorban a díjemelések megállítása után most a biztosítókon van a sor – közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a...
Megelégelték a vasutasoknak a rendszeres bántalmazást, határozott jogi és erős rendőri védelmet követelnek az utasok egyre durvább támadásai ellen – közölte a Vasutasok Szakszervezete szerdán az...
A kormány döntést hoz arról, hogy Ferenc pápa temetésének napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja – mondta a kormány.hu-nak a pápa halálhíre kapcsán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn, írja...
A Hetek hetilap húsvéti számában interjút közöl Németh Sándor lelkésszel, aki élő megvilágításba helyezi az ünnepet.
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog, így a palackvisszaváltás is, ezért a MOHU autói megnövelt kapacitással, a megszokottnál gyakrabban látogatják majd a boltokat –...
2025. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 661 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 455 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 9,3,...

A címlapról

Május 1-je idén négynapos hosszú hétvégére esik, ám ebből mindössze...
2025 első negyedévében közel 3,2 millió vendég érkezett a...
A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv...
Humanoid robotok gyártása kezdődhet Magyarországon, az autóipar...
Az élelmiszerek árcsökkentése, a bankszektorban és a...
Megelégelték a vasutasoknak a rendszeres bántalmazást, határozott...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.