A cserediák fogadás nemcsak új élményeket, hanem emberi kihívásokat is hoz a családok életébe. Az AFS Magyarország becslése szerint évente körülbelül 150 magyar család vállalja, hogy külföldi diákot fogad otthonába, és a beszámolók alapján gyökeresen megváltozik az életük.
Van egy thai nővérem, egy argentin bátyám és egy japán nagymamám.
Külföldi diákot befogadni az otthonunkba felér egy kalandos önismereti utazással. Amikor házhoz jön egy ismeretlen kultúra, hirtelen megnyílik egy ablak a világra – elfogadással, kapcsolódással, kreatív energiával és megszámlálhatatlan új lehetőséggel. Kara Zorka családja 2020 óta fogad cserediákokat az AFS szervezetén keresztül. „Eleinte nehéz megnyitni az otthonunkat egy idegennek, aztán amikor megérkezik a diák, elszáll minden félelmünk."
A magyar fogadócsaládok különlegessége, hogy gyakran arra is figyelnek, legyen egy hasonló korú gyerek a családban, akihez könnyebben tud kapcsolódni az érkező diák. “Amikor én utaztam a világban cserediák programmal, nálam jóval idősebbek voltak a fogadó testvéreim. Ez elsőre megrémisztett, mert féltem, hogy nehezen fogom megtalálni a helyem az új családomban. Szerencsére nem így lett, és azóta is szeretettel gondolok a thai nővéremre. Más országokhoz képest a magyar családok valóban különös gondot fordítanak arra, hogy az érkező diák és a család minden téren illeszkedjen egymáshoz.” - meséli Zorka. Több, mint kultúraismeret – empátiát és bátorságot is tanulunk.
Egy külföldi diák fogadása sokszor a saját határaink feszegetése is. Kommunikáció, empátia, alkalmazkodás, kreativitás – ezekben a készségekben nem csak a fiatalok, hanem a szüleik is fejlődnek a fogadás során.
Bedő Viktória, az AFS Magyarország marketing koordinátora szerint “Ha a szülők szempontjait nézzük, nem árt, ha a gyermekük úgy indul el a világba, hogy vannak stabil, megbízható nemzetközi kapcsolatai. Azok a diákok, akiknek a családja külföldi tanulót fogad, többnyire asszertívebben kommunikálnak, empatikusak és kiváló problémamegoldók, ami középiskolás korban sokat számít. Ezeket a soft skilleket egyre komolyabban értékelik a munkahelyeken is.” “További előnyök, hogy ha egyke a fogadó gyermek, megtapasztalhatja, hogy milyen, amikor van egy tesója, a család pedig új élményekkel gazdagodik. Ha úgy döntünk, hogy egy időre befogadunk egy cserediákot, automatikusan bekerülünk egy összetartó közösségbe. Az AFS havonta szervez találkozókat, közös programokat, ahová kedvükre csatlakozhatnak a családok, és minden család kap maga mellé egy önkéntest, aki rendelkezésre áll és mindenben segít.” - teszi hozzá a szakember.
Most lehet jelentkezni – és ez nemcsak a diákoknak szól
Az AFS Magyarország jelenleg is várja az új fogadócsaládokat, a jelentkezés már elindult. A részvétel önkéntes, de rengeteg támogatás jár hozzá: felkészítés, folyamatos kapcsolattartás, közösségi programok, mentori háttér. „Ez egy különleges közösség, ahová az ember egyszerűen jó tartozni” – mondja Bedő Viktória, marketing koordinátor.
